7 Maddede Yeni Doğan Bebek Bakımı

7 Maddede Yeni Doğan Bebek Bakımı

Yeni doğan bebeklere bakmak ilk etapta çok zor görünebilir. Ama annelerde ki annelik iç güdüsü ile her şeyin üstesinden gelirler. Yinede hamile anne adaylarının içini rahatlatmak için onlara işlerini kolaylaştıracak bir kaç madde ile yeni doğan bebek bakımını anlattık.

30 Ağustos 2017 - 13:53 - Güncelleme: 30 Ağustos 2017 - 14:14

1. Yeni doğan bebeği bir çok hastane yıkamaz sadece hafifçe silerler. Korkmayın bebeği yıkamamaları daha iyi, bebek doğduğu verniksi yapı ile cildinini koruma altına almaktadır. bu verniksi yapı ne kadar uzun durur ise bebek için o kadar iyi olur.

2. Yeni doğan bebeğinizin kıyafetleri teri emen, cildin hava almasını sağlayan, pamuksu kıyafetler olmalıdır. ilk zamanlarda eldiven şapka ve çorap giydirmeye özen göstermelisiniz. Çünkü bebeklerin uç noktaları çok üşür. bebeğin üşüyüp üşümediğini göüs ve sırttan kolaylıkla anlayabilirsiniz.

3. Yeni doğan bebek için oda ısısı 24-26 C olmalıdır. bebeğin bulunduğu odayı günde en az 15 dk havalandırmaya özen göstermelisiniz. Eğer bunu çok fazla yapamıyor iseniz. Hava temizleme cihazı kullanabilirsiniz. Bebeğinizin uykusunun daha kaliteli olmasını sağlarsınız.

4. Yeni doğan bebekde göz, burun ve kulak bakımıda oldukça önemlidir. Göz bakımı için önceden kaynamış ılıtılmış su ile tek seferde kullanacağınız pamuklu bir bez yada gazlı bez ile tek seferde temizlemelisiniz. Burun bakımında öncelikle odanın nemli olması bebeğin daha iyi nefes almasını sağlıyor. Kuru havası olan bir şehirde oturuyorsanız bebeğin bulunduğu odayı nemlendirecek buhar makinası kullanabilrisiniz. daha sonra bebeğin burnunu yumuşatmak için bir solisyon ve aspiratör kullanabilirsiniz. Kulak bakımı ise her banyodan sonra kulağın etrafındaki ıslaklığı kurulamak tır. kir kendini atar o zamn alırsınız. kulak ve buruna yabancı ve sert maddeler sokarak temizlemeye çalışmayın.

5.Yeni doğan bebeğin göbek bakımını yaparken dikkat edilecek öncelikli husus, bebeğin göbeği düşmeden banyo yaptırmamaya özen  göstermelisiniz.  göbeğin etrafını hastaneden size vermiş oldukları alkollü bez ile temizleyebilirsiniz. eğer alkollü bez yok ise önceden kaynamış ılımış su ile gazlı yada pamuklu bir bez yardımı ile tek sefer de etrafını silmeniz yeterlidir. Göbek 5-10 gün arasından kendiliğinden düşecektir. eğer düşmez ise etrafında kızarıklık, iltihaplı bir su görürseniz mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

6. Yeni doğan bebek banyosu yaptırırken göbeğinin düşmesini mutlaka beklemelisiniz. Eğer çok gerekli ise bebğin kafasını bacakları yıkayıp gövdesini ıslak bir bez ile silebilirsiniz. Banyo yaptırırken bebeğin yüzünün yere dönük olmasıda önemlidir. Kulağına su kaçırmamaya da özen göstermeliyiz.Banyo suyunun ısısı 36,5 -37 C arasın da olmalıdır. Banyo yaptırırken mutlaka oda ısısının 24-26 C olmasına dikkat edin.  bu şartlar olduğu sürece bebeğinizi hergün yıkayabilirsiniz.

7. Yeni doğan bebek günde 6-8 defa altını ıslatabilir. Özelliklede kız bebeklerde temziliğinin iyi yapılması gerekir. Bezi sıksık kontrol edin bebeğinizin pişik olmasını önlemiş  olursunuz. Bebek bezi seçerken dikkat edeceğiniz  en önemli husus hızlı emip ıslak bırakmayan bir bez olmasıdır. ilk zamanlarda oldukça sık değiştireceğiniz için bunu anlamaya bilirsiniz fakat beebkler uzun uykuya geçtiği zaman sizin için sıkıntı çıkartabilir. pişik için çinko oksit içeren kremler kullanabilirsiniz. Erkek bebeklerde sünnet derisini çekip temizlemeye çalışmayın. Arada bir bebeğin altını havalandırmayı unutmayın.

 

 

Kaynak: https://annebilgisii.blogspot.com.tr/
Bu haber 731 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Baş Ağrısı Okul Başarısını Etkiliyor!
Baş Ağrısı Okul Başarısını Etkiliyor!
Almanya'da 14 Türk kökenli aday milletvekili seçildi
Almanya'da 14 Türk kökenli aday milletvekili seçildi