Hamileler için tatil mekanı ne kadar önemli?

Hamileler için tatil mekanı ne kadar önemli?

Tatil hazırlıklarının başladığı şu günlerde özellikle anne adaylarının birçok konuya dikkat etmesi gerekmektedir.

20 Haziran 2017 - 15:46 - Güncelleme: 07 Temmuz 2017 - 13:51

Tatil kararı almış anne adayları öncelikle doktorlarıyla görüşmeliler. Hamileliğin ilk 3 ayında düşük tehlikesini arttırabileceği için uzun seyahat önerilmez. Hamileliğin 32. Ayında erken doğum tehlikesi olabileceğinden uzun seyahatler tehlikeli olabilir. Tatile çıkmadan önce tıbbi dosyalarınızı, ultrasonografi raporlarını, kan tahlillerini, kan grubu kartlarınızı yanınıza almaya özen gösterin. Anne adayları güneş ışığının dik geldiği 11.00 ila 16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya özen göstermelidirler.

Mekân seçerken nelere dikkat edilmeli
Hamilelik boyunca hijyen problemi olan ve tropik bölgelere seyahat edilmemeli. 
Yurt içinde evinizden ya da herhangi bir sağlık kuruluşundan uzak olmayan yerleri tercih etmeye çalışın. 
Yurt içinde de sizi en az yoracak, hijyen bakımından daha güvenli olan yerleri tercih edin.

Yolculuk esnasında neler dikkat edilmeli
Eğer araba ile seyahat edecekseniz mutlaka emniyet kemerini takın. Emniyet kemeri yetişmiyor ya da rahatsız ediyorsa uzatma aparatı kullanabilirsiniz.
Araba ile seyahat esnasında en az3 saatte bir mola verilmeli ve en az 10-15 dk. yürüyüşler yapılmalıdır. Yürüyüş kan dolaşımını hızlandırır ve anne be bebeğin rahatlamasını sağlar.
Otobüs ile yolculuk yapılacak ise; otobüsün en ön, en arka ya da tekerlek üstü tercih edilmemeli ve mümkün ise koridor kenarı tercih edilmelidir.
Otobüs sık mola vermeyeceği için yolun güvenli olduğu yerlerde mutlaka 2 saatte bir ayağa kalkıp 1- 2 dakika ayakta durup oturmanız da fayda var. Oturduğunuz yerden ayak egzersizleri yapabilirsiniz. 
Uçak ile seyahat yapılacak ise; genellikle 28. Haftaya kadar anne adayları uçak ile seyahat edebilirler. 28. Haftadan sonra doktor raporu ile uçuşa izin verilir. 36. Haftadan sonra uçak ile seyahate izin verilmez. 
Uçak seyahatinde anne adayları için risk oluşturan durum anne adayının uzun süre hareketsiz kalmasıdır. Bunun için uçakta bol bol oturduğunuz yerden ayak egzersizi yapabilirsiniz. Yürüyüş yapabileceğinize inandığınız bir an uçak içinde kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. 
Hangi araç ile yolculuk ederseniz edin dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri bol sıvı tüketmek ve en az 2 saatte bir küçük yürüyüşler yapmaktır. İkincisi ve en önemlisi ise seyahati planlamadan önce mutlaka kendi doktorunuza danışmalısınız.

Tatilde nasıl beslenmeliyiz
Anne adaylarının mutlaka tatil de beslenmesine ve vitamin takviyelerine dikkat etmesi gerekmektedir.
Yemeklerde çiğ sebze ve meyvelerin iyi yıkanmış ve etlerin iyi pişmiş olmasına dikkat edilmelidir.
Beslenme programınız tatilde de mutlaka evde olduğu gibi devam etmelidir.
Tüm tedbirlere karşı bulantı, kusma, ishal, ateşin yükselmesi gibi durumlarda mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz ve en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.
 Özellikle geziler sırasında içilen sulara dikkat etmelisiniz. Cam olmasına dikkat edin ve içine kesinlikle buz eklememeye özen gösterin.
Dışarıda hazırlanmış salata, az pişmiş et ve mayonezli ürünleri tüketmemeye özen gösterin.
Özellikle sıcak bölgelere seyahat ediyorsanız bol bol sıvı almaya özen gösterin. 
Lif kaynağı yönünden zengin besinler tüketmeye çalışın.

Yaz dönemlerinde anne adaylarının karşılaşacağı sorunlar

1- Ödem 
Hamilelik döneminde birçok anne adayı bacaklar da ödem sorunu ile karşılaşıyor. Ödem anne adayının çok fazla su içememesinden kaynaklanabilir. Bu yüzden vücuttaki ödemi atmak için ya da bu tarz bir durum ile karşılaşmamak için günde mutlaka 2-3 litre su tüketilmelidir. Tabi bunun yanında hareketlerinizi mecbur kalmadığınız sürece kısıtlamamalısınız. Bol bol hareket etmelisiniz ve tuzu olabildiği kadar az tüketmelisiniz.
Eğer yaz aylarındaysanız ödem için biraz daha fazla dikkat etmeniz gerekecek. Aldığınız önlemlere ek akşamları mutlaka ayaklarınızı yüksek bir yere koyarak uyunmalıdır. Ayak şişmelerini azaltmak için öğleden sonra ya da akşamları mutlaka en az 30 dakika uzanılmalıdır.
Sabah kalktığınızda bacaklarda ya da ayaklarda olan şişlik inmiş olacaktır. Eğer dinlenme ile geçmeyen şişlikleriniz varsa mutlaka doktora danışmalısınız.
Yaz döneminde mutlaka bir numara büyük, rahat ve sıkmayan ayakkabı tercih edilmelidir. Haftada 2-3 defa sıcak olmayan saatlerde yürüyüş yapmak ödemi azaltmak için önemlidir.
Parmaklara sıkı gelen yüzükler çıkarılmalıdır. Açık renkli, hafif, vücudu sıkmayan ve  ısı geçirgenliği olan kıyafetler tercih edilmelidir.
Uzun süre ayakta hareketsiz kalmamaya özen gösterin.

2-Mide yanması 
Hamilelik sürecinde mide yanması genellikle 20.haftaya kadar sıkça karşılaşılan bir durumdur. Yaz hamileliklerinde de sıkça görülür. Yaz aylarında yenen yiyeceklerin daha baharatlı ve asitli olması nedeniyle mide yanmalarına davetiye çıkartır. Anne adayının daha önceden böyle bir sıkıntısı varsa yiyeceklerini ona göre seçmeli baharatlı ve asitli yiyeceklerden uzak durmalıdır.

3- İdrar yolu enfeksiyonu
 Yaz aylarında dikkat edilmesi gereken diğer hastalık sıvı alımının azlığına bağlı olarak idrar yolu enfeksiyonundur. Anne adayları günde en az 2-3 litre su içmeye özen göstermelidir. Eğer ilerlemiş bir idrar yolu enfeksiyonunuz var ise bu iş gücü kaybına, idrar yaparken yanmalara, aşırı sancıya ve erken doğuma sebep olabilir.

Yaz Aylarında Nelere Dikkat Etmeliyiz
-Tatilde sıcaklık arttıkça daha fazla su içmeye özen gösterin.
-Yağlı, tuzlu ve baharatlı yemeklerden sakının.
-Özellikle tuz kullanımını en aza indirmeye çalışın.
-Meyve ve sebzeler bol su ile yıkanmalıdır.
-Kafein içeren ürünler tüketilmemelidir.
- Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.
-Güneşe çıktığınız da halsizlik, yorgunluk ve baş dönmesi gibi belirtiler olduğunda hemen kapalı alana girilmeli ve bol sıvı alınmalıdır.
-Güneşe çıkmadan önce yüksek koruma faktörlü kremler kullanılmalı. 
-Cilt de artan kuruluk için nemlendirici kullanmaya özen gösterin.
-Yüzme anne adayları için önerilen bir spordur. Ama suya dalmamaya özen gösterin.
-Böcek ısırdığında, hamileler diğer insanlara oranla daha fazla reaksiyon gösterecekleri için hemen doktora başvurularak gerekli önlemi almalıdırlar.
-Açıkta satılan yiyecekleri yememeye özen gösterin.
-Yemeklerinizi dışarıda unutmayın.
-Klimaya direkt maruz kalmamaya özen gösterin.
-Serin havada günde en az 500 metre yürümeye özen gösterin.
-Daha önce yaptığınız bir spor var ise kendinizi yormadan devam edebilirsiniz. (Pilates, Tenis, Yüzme) 

Emel İnay emel.inay@habergzt.net

 


 

Bu haber 2611 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Irak Ordusu Kerkük'ten Sonra Sincar'a da Girdi
Irak Ordusu Kerkük'ten Sonra Sincar'a da Girdi
Alman Devi Mercedes'ten Büyük Hata!
Alman Devi Mercedes'ten Büyük Hata!