Kayseri’den Dünyanın Zirvesine: Özer Paylan!

Kayseri'den Dünyanın Zirvesine: Özer Paylan!

Türkiye'nin her yerinde işini iyi yapan çok yetenekli insanlarımız, sanatçılarımız var. Fırsat buldukları zaman dünyada ses getiriyorlar. Kayseri'de fotoğrafçılık yapan Özer Paylan da onlardan biri.

14 Şubat 2017 - 11:00 - Güncelleme: 14 Şubat 2017 - 12:32

Hong Kong’da gerçekleştirilen ve dünyadan yüzlerce fotoğraf sanatçısının katıldığı 2017 Uluslararası Fotoğraf Ödülleri yarışmasında, dünyanın en iyi 10 fotoğrafçısından biri seçilen Kayserili Fotoğraf Sanatçısı Özer Paylan, bizlere kendisini ve bu yükselişin hikayesini anlattı.

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Fotoğrafçı, yaş; otuz beş, evli, mutlu, çocuklu en kısası bu sanırım. Ben 35 yaşında, Kayseri’de doğan ve baba mesleği olan fotoğrafçılığın içinde büyüyen, İşletme mezunu, film izlemekten, kitap okumaktan, dünyayı gözlemlemekten hoşlanan bir dünya bireyiyim.

Fotoğrafçılığa nasıl başladınız, bu sizin için bir tutku mu?

Rol modelim babam idi. İşin içine üretmenin ve başarmanın heyecanı da girince tutkuya dönüştü. Fotoğraf hayatımın tamamı desek yeridir. Tutku olduğunu nerden biliyorsun derseniz? Fotoğraf çekimi başladığı anda başım ağrıyorsa geçiyor, benim için soğuk algınlığına da ilaç. Fotoğraf çekerken konsantre oluyorum ve çekimin sonunda ise normal dünyaya dönüş, harap, bitap bir beyin ve beden bırakıyor.

Katıldığınız uluslararası fotoğrafçılık yarışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Dünyada birçok ülkede bu tür insanların başarılarını sınadığı fotoğraf yarışmaları yapılır. Portre ve düğün fotoğrafçılığı alanında olanlar benim ilgimi çekenler. Yaklaşık 3 senedir farklı farklı ülkelerde katılım sağlamaktayım. Bu seneki hedef Asya kıtası idi. İki kuruluş PPAC ve ASIAWPA. Biri MACOU bir diğeri ise Hong Kong üniversitesinde gerçekleşen ödül törenlerini katılımda bulundum. Bu kuruluşlar bir fotoğrafçı için prestiji ve kendine olan güvenini yükselttiği gibi, alanında dünyaca tanınmasını sağlıyor.

Orta Anadolu’nun bir şehrinde fotoğrafçılık yapmak ve Dünya’ya açılabilmek konusunda neler söylersiniz?

Bizim memleketimiz cennet derler ya. Gerçekten de fotoğrafçılığın lokasyon kısmı için kesinlikle doğru. Lakin insanlarımızın fotoğrafa verdiği değer yeni yeni artmakta. Dünya’da değerler çok daha farklı. İyi bir fotoğrafçı olmak dünyada saygı görmek için yeterli. Türkiye’ de ise durum biraz daha farklı oldukça yetenekli insanlar olmasına rağmen, biz kendimizi bir türlü beğenemiyoruz. Zor olmayan bir başlangıç yok. Önemli olan başlamak ve odaklanmak.

Fotoğraf sizce neyi ifade ediyor?

Fotoğraf duran zamanı ifade ediyor. Büyük mucize. Sonraki kuşaklara dilediğinizi görsel olarak aktarıyorsunuz. Anılar, savaşlar, barışlar, açlık, her şeyi aktarabiliyorsunuz. Diğer bir yandan da kanıt kısmı var.

İyi bir fotoğraf nasıl çekilmeli, ya da nasıl olmalıdır?

Fotoğrafın hammaddesi ışıktır. Fotoğrafımızın kalitesini belirleyen unsurlardan ilki Işığın dengesi. İkincisi kompozisyonunu. Üçüncüsü hikayeniz, arka planınız, poz estetiğiniz, duygunuz ve kreatife. Bütün bunların dengede durdurduğu bir ip düşünün. İpe birde dış etkenleri ekleyin çünkü alan düğün fotoğrafçılığı olunca bide psikoloji giriyor içine. Sonrası ise kimya. Yani okulda ne işimize yarayacak diye sorguladığımız bütün bilimler iyi bir fotoğraf için gerekli.

Fotoğrafçılık bir sanat mıdır? Herkes fotoğrafçı olabilir mi?

Eğer Türkiye’de kreatif bir şeyler yapıyorsanız evet sanat. Ancak sıradan fotoğraflar çekiyorsanız bu gündelik fotoğraftır sanat diyemeyiz. Görsel algısı yüksek her kişi fotoğrafçı olabilir. Tabi ki gönül vermekte mühim.

Fotoğraf çekme teknikleri hakkın da ne düşünüyorsunuz, bu konuda amatör fotoğrafçılara tavsiyeleriniz neler olabilir?

Eskiden fotoğraf hakkında bilgi sahibi olabilmek çok zordu, şimdi ise internet yayınları, kitaplar, dergiler her şey elimizin altında. Kısa sürede cok bilgi elde edebilirsiniz.

Bu bilgileri fotoğraflarınıza tek tek denediğinizde “Aa… bende yapabiliyorum” diyeceksiniz. Tabi bu biraz fazla pratik gerektirecek, lakin zevkli bir iş olduğu için pek sıkılmayacaksınız.

Profesyonel bir fotoğrafçı olabilmek için asgari gereksinimler nelerdir?

Bilgi, ekipman, genel kültür, sevgi, bol görsel yayın izlemek ve anlayışlı bir eş.

Fotoğraf çekerken kompozisyonun önemi nedir?

Fotoğraf ve resimdeki kompozisyon kurallarının nerdeyse tamamı orta çağda bulunmuştur. Bize ise onları sadece uygulamak düşer. Kompozisyon kuralları olmayan bir fotoğraf yön levhası bulunmayan bir trafiğe benzer.

İyi bir fotoğraf çekebilmek için makinenin önemi var mıdır? Bu işe gönül verenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

İyi bir makina tabi ki gerekli ama objektifte makina kadar önemli bir ekipman. Bu ise gönlünü verenler öncelikle alanlarını belirlemeli ve ona göre bir ekipman seçmeliler.

Özellikle yeni Cep telefonları yüksek çözünürlüklü ve kaliteli fotoğraf çekebilme özelliklerine sahip üretilmeye başladı, bu konuda ki düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

Cep telefonlarının çözünürlüğü halen efektif pikselde, henüz gerçek pikseli veren cep telefonu üretilmedi. İlerde buda olacak, ancak bunun için bir süre daha beklememiz gerekecek. Günlük hayat için gerekli pikselde olsa da kameraların sağladığı değerleri sağlaması şu an için mümkün değil. Fastfood ile anne yemeği arasındaki fark gibi bir fark var aralarında.

Dünya’da ve ülkemizde örnek aldığınız fotoğraf sanatçıları ve haklarında ki düşünceleriniz nelerdir?

Dünyadan başlayacak olursak alanımda Jerry Gionis, Keda Z. gibi isimler var. Alanım dışındaysa isim çok ama favori George Colbert, Türkiye’de ise farklı alanlarda Mehmet Turgut , Nihat Odabaşı  gibi isimler.

Nuri Bilge Ceylan fotoğrafçılıkla görüntü yönetmenliğini birleştirdi, daha sonra yönetmen olarak da dünya çapında başarılar elde etti. Sizin de böyle bir hedefiniz ya da mesleğinize yönelik bir açılımınız var mı?

Hayatın beni nereye götüreceğini bilmiyorum, ancak benim amacım şimdilik kendi alanımda başarıları sürdürerek dünyada düğün fotoğrafçılığının zirvesinde bir süre yaşamak. Ancak dediğim gibi hayat bize her zaman yeni kapılar açar ve bende yeni heyecanları çok seven bir fotoğrafçı olarak sadece neden olmasın diyorum. Teşekkürler.

 

habergzt.com- Emel İnay

 

Bu haber 8692 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • M.U.TEZCAN
    8 ay önce
    EMEL HANIM ,RÖPORTAJINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER... ÖZER BEYİN ÇALIŞMALRINI İLGİYLE İZLİYORUM VE BAŞARILARININ DEVAMINI TEMENNİ EDİYORUM....
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Irak Ordusu Kerkük'ten Sonra Sincar'a da Girdi
Irak Ordusu Kerkük'ten Sonra Sincar'a da Girdi
Alman Devi Mercedes'ten Büyük Hata!
Alman Devi Mercedes'ten Büyük Hata!