Serap Şeker ile Doğum ve Yeni Doğan Fotoğrafçılığını...

Serap Şeker ile Doğum ve Yeni Doğan Fotoğrafçılığını Konuştuk

Doğum ve yeni doğan fotoğrafçısı Serap Şeker son zamanların en popüler mesleklerinden olan doğum ve yeni doğan fotoğrafçılığının inceliklerini bize anlattı.

22 Ekim 2016 - 06:49 - Güncelleme: 22 Ekim 2016 - 14:04

Dünya’da çok popüler olan doğum ve yeni doğan fotoğrafçılığı artık bizim ülkemizde de çok rağbet görüyor. İnsanlar bu güzel anları ölümsüzleştirmek için profesyonel olarak bu işi yapan fotoğrafçıların kapısını çalıyorlar. 

İşte Serap Şeker Photography’de aileleri bu noktada inanılmaz bir motivasyon ile destekliyor. Aklınıza gelebilecek birçok soru ile bu mesleğin inceliklerini Serap Şeker ile sizin için konuştuk.

Serap Şeker, Volkan Şeker kimdir?

Uzun uzun anlatmayacağım aslında. Mutlu olmayı seçen, yaptığı işten keyif alan, çok hayal kuran ve kurdukları hayalleri yerine getirmeye çalışan birbirini çok seven bir çiftiz.

Serap Şeker Photography nasıl ortaya çıktı?

Hayatıma nasıl yön vermek istediğimi düşündüğüm bir sırada yolum fotoğrafla kesişti. Eğitime başladığım andan itibaren hep hayalim bebek çekimleriydi. Birkaç güzel deneyimden sonra işimin bu olması gerektiğine karar verdim ve serap şeker photography i kurduk. Bunu gerçekleştirdiğim için çok mutluyum.

Ne tür fotoğraflar çekiyorsunuz? Hangi tür fotoğrafı çekmek sizin için daha kolay ?

Hamile, doğum ve yenidoğan ağırlıklı, yaz sezonunda düğün çekimlerimiz oluyor. Doğum fotoğrafları hastane çekimini kapsayan fotoğraflar. Yani doğum a hazırlık, doğum ve doğum sonrası fotoğraflarının hepsi bu çekimin içinde yer alıyor. Anne ile birlikte bütün bu süreci yaşıyoruz. Yenidoğan fotoğrafları ise bebek doğduktan itibaren ki 10 gün içinde yapılan çekimi kapsıyor. En güzel ama en zor çekim yeni doğan çekimi. Bazen bebeği sakinleştirmek 5 saat sürebiliyor. Bunun olmaması için sakin bir ortam seçiyoruz ve anne ile birlikte hareket ediyoruz. Hem bebek rahat oluyor hem de biz rahat hareket ediyoruz. Hamile ve düğün fotoğrafları bunlara nazaran daha kolay çekimler. Onları rahatlatmak ve çekime hazırlamak daha kolay bebeklere göre.

Doğuma girdiğiniz de normal yada sezaryen fark etmez bir kadın olarak neler hissediyorsunuz?

Öncelikle aynı heyecanı bende yaşıyorum onlarla, doğumda bebeği ilk görenlerden biri oluyorum bu beni çok mutlu ediyor. Annelerle bir bakıma arkadaş gibi oluyoruz ve çekimde de olsam onlara destek olmaya çalışıyorum. Kendi yaşadıklarımı tekrar tekrar yaşıyorum aslında diyebiliriz.

Doğum fotoğrafı çekerken ne tür sıkıntılar yaşıyorsunuz?

Evet tabi.  Sezaryen doğumlar da ameliyat olduğu için stresli bir durum nasıl bir durum ile karşılaşacağınızı hiç bilmiyorsunuz.  Normal doğumunda saati belli olmadığı için bazen hiç uyumadan doğum anını bekliyoruz.  Bu süreç 13 saate kadar sürebiliyor dinç kalmalısınız anneye destek olmalısınız ve o muhteşem anı yakalamalısınız. Birde tabi ki doğum sonrasında odada ki ziyaretçilerinde fazla olması çekimimizi zorlaştırıyor. Ama iyi ilişkilerle üstesinden geliyoruz 

Doğum fotoğrafı ile ilgili bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?

Çok duygulandığım ve anneyle birlikte ağladığım bir doğum anım var. Normal doğum sırasında çekim yapmaya çalışırken anne birden destek alacak birini bulamayıp elimi tuttu. Öyle bir sıkı tutuyor ki bırakmam imkânsız tabi fotoğrafta çekmem gerekiyor. Bir elimde makine çekim yaptım bir yandan da doğum bitene kadar elini bırakmadım. Çok duygulu bir andı benim için. Ben bu heyecanı seviyorum

Ne tür eğitimler aldınız?

40 haramiler - Muammer Yanmaz'dan temel ve profesyonel fotoğrafçılık eğitimleri aldım. Doğum fotoğrafçılığı atölyesine katıldım. Şuan da aktif olarak 40 haramiler proje grubunda yer alıyorum.

Stüdyonuz da eğitim veriyor musunuz?

Şuan vermiyoruz ama yenidoğan çekimi eğitimi vermek gelecek planlarımızın arasında yer alıyor. Çünkü bu çekim oldukça zor ve dikkat edilmesi gereken bir çekim. İyi sonuçlar alınabilmesi için nasıl çekim yapılacağının bilinmesi gerekiyor.

Bazen doğada bazen doğumhane de bazen de stüdyo resimleri ile karşımıza çıkıyorsunuz. Hepsinin bir zorluğu vardır ama en zorlandığınız hangisi?

Doğa ve stüdyo çekimlerini önceden kurgulayabilir ve beğenmezseniz değiştirebilirsiniz ve tüm kontrol sizin elinizdedir. Ancak doğumhanede hiç bir şeye müdahale edemezsiniz. Doğumhane küçük olabilir, ışık çok az olabilir, sizi almayı unutabilirler hatta ve hatta sizin orda olduğunuzu bile unutabilirler 

Neden doğum fotoğrafı çektirmeliyiz?

Çocuk sahibi olmaya karar verdiğiniz andan itibaren o sizin için çok önemli. İçinizde yepyeni bir hayat büyütüyorsunuz.
Bebeğiniz ile ilk karşılaşmanız, ilk dokunuşunuz, ilk heyecanınız.
Bebeğinizin ilk günleri . 
Onda daha önce hiç hissetmediğiniz saf mutluluk ve sevgi var. O sadece çok kısa bir süre için bu kadar küçük kalacak. Çektirdiğiniz bu fotoğraflar yıllar sonra size bu çok değerli ilk günleri hatırlatacak. İşte bu sebeplerden doğum ve yeni doğan fotoğrafları çektirmelisiniz.
 

Güzel fotoğraf çekebilmek için birkaç tüyo verir misiniz?

Çekim öncesinde hazırlığın iyi yapılması ve ekipmanınızı tanımanız gerekli. Çekim mekânının ışığını, kompozisyonu iyi ayarlamanız gerekli. O zaman harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Sosyal sorumluluk projeleriniz den bahseder misiniz?

Aslında bazen günlük yaşantımıza dalıp dışarıda olan bitenlere seyirci kaldığımızı hissediyorum. Bir sürü yardım bekleyen hasta, maddi yetersizlikten eğitim alamayan çocuk var ve tabi bunun yanında gittikçe kötüleşen bir doğa. Çocuklarımıza hem bir nebze olsun katkıda bulunmak ve güzel bir miras bırakabilmek adına ağaçlarımıza, doğaya sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle yaptığımız çekimlerden kazandığımız tutarın bir kısmını belli kurumlara aktarma kararı aldık. Lösev, Tema, Toçev  gibi.

habergzt.com/Emel İnay

Bu haber 9660 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
PKK, Kerkük'te Sipere Yatınca Türkiye Devreye Girdi
PKK, Kerkük'te Sipere Yatınca Türkiye Devreye Girdi
Hamza Hamzaoğlu’na evlilik dışı çocuğunun annesinden eziyet davası
Hamza Hamzaoğlu’na evlilik dışı çocuğunun annesinden eziyet...