Özel Hastanelerin Acil Tuzağına Dikkat!
Mehmet Ali Aydın

Mehmet Ali Aydın

Patavatsız Adam

Özel Hastanelerin Acil Tuzağına Dikkat!

Özel ya da Devlet Kurumu olsun bütün hastanelerde acil servisler ücretsizdir.  Fakat çok pahalı, hatta lüks diyebileceğimiz hastaneler, ya da şöyle söyleyeyim; futbolcu transferi sonrası sağlık kontrolü yapan hastaneler bu durumu fırsata çevirmeye çalışıyor.

Bu hastanelerde acil servise düştüğünüzde eğer orta gelirliyseniz sizin maaşınızın yarısını almaya çalışırlar. Dar gelirliler zaten ölse bile hastanelerin acil servisine girmeye bile ihtiyat eder…

Neyse… Çalışırlar dedim çünkü personeli tamamen acile gelen hastadan bir şeyler koparmaya programlanmış, böyle eğitilmiş, bu yönde brifing almış. Öncelikle bu hastanelerin yaptığı kurnazlık tedavi ne olursa olsun acil gibi göstermemek.
Yani siz acile müracaat ediyorsunuz ama onlar sizi normal hastane girişine kayıt ediyor. Böylece süreç işlemeye başlıyor. Sizden normal hasta gibi muayene ücreti, ekstra tedaviler, varsa dikiş pansuman vs… Hepsini normal hastane kaydına geçiriyor.

Tedavi sonunda  da size bir hesap çıkarıyorlar. Can havli ile öderseniz faturayı kesiyorlar ve hoop parayı cebe atıyorlar. Eğer itiraz ederseniz yine mücadeleye devam ediyorlar parayı almak için. Yalan söylemeye başlıyorlar, özellikle ‘Bizim şimdi Sağlık Bakanlığı ile bu yönde özel bir anlaşmamız var, eğer para almazsak herkes hücum eder’ diyorlar. Yalan. Böyle bir şey yok. Akıllarınca para alarak yukarıda bahsettiğim dar gelirlilerin gelmesine engel oluyorlar ve yüksekten hastanenin elitizmini muhafaza ediyorlar. Külliyen yalan! Sağlık Bakanlığı kimseye böyle bir izin vermiyor. Eğer tabelanda ‘Acil’ yazıyorsa bedavadır, orayı nöbetçi poliklinik gibi gösteremezsin.

Bir diğer para koparma yöntemi ise özel sigorta, eğer özel sigortanız varsa ücreti oradan düşüyorlar. Yani yine ceplerine gidiyor ve sizin özel sigortanız sınırlı ise limitini tüketiyorlar. Bunu da yapamazlar. Bu eylem de ücretsiz tanımına uymuyor.

Gelir seviyeniz ne olursa olsun dikkat edin. Bu pahalı hastanelerle hiç işim olmaz, demeyin. Allah korusun bir kaza olur, yaralanırsınız sizi oraya getiriler ve sizi soyup soğana çevirirler.

Eğer herhangi bir acil serviste sizden para isterlerse ihbar edin. Sgk: 170, Sağlık Bakanlığı: 184, Maliye Bakanlığı: 189. Zaten bu numaraları bildiğiniz de dahi hastane personeli sizi söğüşlemeye çalışmaktan vazgeçecektir.

 

Bu yazı 2468 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar