Kulüp başkanları transferlerden para kazanır mı?
İnanç Gün

İnanç Gün

Kulüp başkanları transferlerden para kazanır mı?

Kulüp yöneticilerinin ve kulüp başkanlarının yönettikleri kulüplerden para kazanıp kazanmadıkları her zaman merak konusu olmuştur. Ayrıca hep spekülasyon olmuştur. 

Kulüplerin hepsi aynı mantıkta yapılandırılmamıştır. Bazıları vakıftır, bazıları anonim şirket, bazıları da şahıslara aittir. 

Esas merak edilen ise vakıf kulüpleri ve vakıflara bağlı bir kısmı halka arz edilmek için anonim şirketi olan takımlardır. Bu tip takımlarda kulüp başkanları ve yöneticileri kağıt üzerinden transferlerden para kazanmazlar.

Fakat bunu delmek için hukuki boşluklar ya da hukuki oyunlar vardır. 

Bir transferde bonservis ücreti dediğimiz ücret, aslında sadece sözleşme fesih bedeli anlamına gelmez. Bonservis ücreti transferde rol oynamış menajerler, futbolcuyu alt yapısında yetiştiren kulübe ödenen yetiştirme ücreti, vergiler, stopaj vs... Yani futbolcunun transferindeki bütün ödemelerin tamamı bonservis ücretidir.

Bazı transferlerde birden fazla menajer devreye girebilir. Örneğin Brezilya'dan bir futbolcu transfer edilmek istenince, futbolcunun Brezilya'daki  menajeri ülkedeki futbol iklimini bilmediği için Türkiye'den bir menajer ile yetki paylaşımına gidebilir. Böylece Brezilyalı futbolcunun Türkiye'deki transfer görüşmelerinde esas menajerin verdiği yetkiler doğrultusunda ikincin bir menajer transferde rol oynayabilir. Esas menajer diğer lokal menajere bir ücret öder, bu ücreti çoğunlukla transferi gerçekleştiren kulübe ödetirler.

İşte zurnanın zırt dediği yer de burası.

Uyanık kulüp yöneticileri ve kulüp başkanları her zaman bu gibi durumlarda ellerinin altında kendilerine yardımcı olacak bir menajer bulundurur. Yurt dışındaki menajere kendi adamı olan menajeri önerir. Kendi adamları olan menajere ödenen ücreti kulübe ödetirler ve bu menajerin  aldığı primden başkanlar ve de yöneticiler pay alır. Yani başkanlar ve yöneticiler transferlerden devreye soktukları kendi menajerleri aracılığıyla kulübün parasını yasal olarak tırtıklar. Tırtıklar derken tabi aslan payını alırlar. 

Şu an Tff'nin lisanslı menajer listesini inceleyin ve göreceksiniz sadece 5-6 menajer resmi olarak futbolcu temsilciliği yapıyor. Diğerleri lisanslı ama temsil ettiği kayıtlı futbolcu yok. O menajerlerin de ne işe yaradığını elbette anladınız. 

Bu yazı 1424 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar