ELEKTRİK GERÇEKTE NE KADAR ZAMLANDI? FATURA NASIL HESAPLANIR
NECDET FAZLI GÜNEYER

NECDET FAZLI GÜNEYER

ENERJİ GÜNDEM

ELEKTRİK GERÇEKTE NE KADAR ZAMLANDI? FATURA NASIL HESAPLANIR

Haftalardır elektrik faturaları üzerinde bir tartışmadır gidiyor, anlayan anlamayan herkes konuyla ilgili yorum yapıyor, yazılar yazıyor, sözde Türkiye’nin en büyük tv kanalları, gazeteleri, fatura unsurlarındaki yer değişimini zam zannederek gizli zam başlığı altında duyuruyorlar peki gerçekler böyle mi, gerçekten de vatandaşın cebinden %300 fazladan para mı çıkıyor?

Cevap net: Hayır. Durum tamamen matematikle ilgili.

Peki durum neden bu kadar büyütülüyor, bu kocaman kocaman yayın kuruluşlarında gerçektende elektrik faturası hesaplamayı bilen bir kişi bile yok mu ya da en temel matematik işlemini yapıp, bir önceki dönem faturasının kWh tüketimi miktarını fatura tutarına bölüp total birim fiyatı bularak aynı işlemi yeni faturada da yaparak gerçek artış oranını göremiyorlar mı?

Açıkçası olay biraz daha karmaşık, EPDK ve çeşitli Dağıtım ve Perakende şirketlerinden gelen net açıklamalara rağmen bilhassa Zaman grubu ve Doğan grubu medyasının günlerce halkı yalan yanlış yönlendirip kışkırtmasını enerji konusunda cahil olmakla ya da matematik bilmemekle açıklamak fazla iyimser olur, siyaset burada da devreye giriyor ve zihinleri kirletiyor.

Elektrik faturasını anlamak, çözümlemek zor mu gerçekten, faturanız nasıl hesaplanıyor?

Aslına bakarsanız karmaşık olan zor olan hiçbir şey yok, yeni faturalarınızda 2 ana unsur var, -Tüketim Bedeli ve Dağıtım Bedeli, bu 2 unsurun hesaplanması çok basit EPDK tarafından deklare edilen birim fiyatlar ile tükettiğiniz kWh bazında elektrik miktarının çarpılması ile bulunmaktadır.

Bu 2 bedeli hesapladıktan sonra birkaç vergi kalemini eklemeniz gerekmekte bunlardan ilki TRT Fonu tüketim bedeli üzerinden hesaplanır oranı % 2’dir, 2.si BTV yani belediye tüketim vergisi, yine tüketim üzerinden hesaplanır, oranı şehir merkezi ile kırsal kesimde farklılık göstermektedir, kırsalda %1, şehir alanında %5’tir, bu bedeller toplandıktan sonra %18 KDV eklenir, tüm işlem bundan ibarettir yani matematik profesörü olmaya gerek yok.

 

Bir başka akıl karışıklığı Tarifeler ve Kullanım Zamanı

Yine baskın medyada bazı açıklamalarda tüketicilerin kullanım zamanına dikkat etmesi gerektiği haber yapılmış fakat burada da bir yanlış anlatım söz konusu detaylandırmak gerekirse herhangi bir özel indirimden faydalanmayan ulusal tarifeden kullanan normal aboneler için 2 farklı tarife söz konusudur; bunlardan ilki, tek terim ya da tek zamanlı tarifedir, abonelerin çoğu bu tarifeyi kullanır, bu tarifede günün hangi saatinde kullanım yaptığınızın önemi yoktur tek bir birim fiyat üzerinden hesaplama yapılır.

2. Tarife ise Puantlı ya da 3 zamanlı tarifedir, bu tarifede günün 24 saati 3’e bölünmüştür. Sabah 06.00 ile 17.00 arası gündüz dönemi tek terim fiyatla çok yakındır aşağı yukarı aynı diyebiliriz, 17.00 ile 22.00 arası puant dönemidir, bu dönemin birim fiyatı gündüz birim fiyatından %60 civarında pahalıdır, puantlı tarife kullanıyorsanız bu saat aralığında kullanım yapmamaya dikkat etmelisiniz, üçüncü zaman dilimi ise akşam 22.00 ile sabah 06.00 saatleri arasındadır, bu saat dilimleri arasında yapılan tüketimler gündüz tarifesine göre %60 civarında ucuzdur, elektrik tüketiminizi bu saatler arasına kaydırmanız mümkünse faturanızda çok ciddi tasarruf sağlayabilirsiniz.

Tüm bu tarifeler, hesaplamalar kafanızı karıştırmasın, faturanızda kafanıza takılanlar için gazetecilerin yazdıklarını bir kenara bırakın ve bölgenizdeki tedarik şirketine giderek, tahakkuk konusunda uzman bir kişiyle görüşün, en doğru bilgiyi bu şekilde alabilirsiniz.

Bu yazı 5384 defa okunmuştur .

Son Yazılar