Çocuk ve Kitap
Özlem Savaşkan

Özlem Savaşkan

  • Instagram

Çocuk ve Kitap

Günümüzde televizyon, ipad, akıllı telefon ve tabiki ileri yaşlarda playstation gibi teknolojik aletlerle büyüyen çocuklarımız, maalesef kitap okumanın ne kadar eğlenceli olduğunu bilmiyorlar. Onlara zaman kaybı geliyor. Bilinçli ve araştırmacı bir toplum olmak için lütfen çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandıralım. Bu konuda biz anne babalara çok büyük bir görev düşüyor. Her konuda olduğu gibi bu konuda da roll modeliz. Ağaç yaşken eğilir atasözünü çok severim. Çocuklar küçük yaşlarda işlenmeye, her türlü bilgiyle donatılmaya elverişliler. Çocuklarımıza daha bebekken kitap okumak ve kitaplara dokunmasına fırsat vermeliyiz. Oğlum Ali 8 aylıkken kendi okumuş olduğum dergileri kucağımdayken onun eline veriyordum, içindeki bebekleri gösterdiğimde gülümsüyordu. O aylarda dokun ve hisset kitapları elimizden düşmüyordu.  Kitaptaki nesnelere dokunarak yumuşak, sert, pürüzlü, tüylü, yapışkan gibi kavramları keşfedip öğreniyordu. Sesli ve hareketli kitaplarda aynı şekilde çocukların ilgisini çok çekiyor.

Ali 1  yaşına geldiğinde her gün yatmadan önce kalın karton kitapları eline veriyordum, önce o keşfediyordu, bende resimleri anlatıp, hayvanları konuşturuyordum. Şu an Ali 3,5 yaşında ve her akşam yatmadan önce kitaplığından 2-3 tane kitabı alıp, hadi anne kitap okuyalım der.

İlk başlarda kitap okumanız çocuğunuzun ilgisini çekmeyebilir, ama pes etmek yok. Lütfen ısrarcı olun. Yaşına göre uygun, parlak, gerçekçi, büyük resimli ve az sözcüklü cümleler içeren kitapları tercih edin. Kitabı verin eline önce o keşfetsin. O resimlere bakarken sizde yaratıcılığınızı konuşturup, kendi anlatımınızla kitabı eğlenceli hale getirebilirsiniz. Kitabı okurken kimi yerde sesinizi alçaltıp, yükselttiğinizde ve heyecanlı bir şekilde okuyup canlandırma yaptığınızda eminim çocuğunuzda her gece zevkle kitap okumak isteyecektir. Baygın bir şekilde kitap okursanız tabiki o çocuğun dikkatini çekemezsiniz. Ayıca kitapları çocuğunuzun rahatlıkla ulaşabileceği bir yere yerleştirin ki, kitabı o seçip size getirsin ve istediği zaman okusun.

Bu yazı 2603 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar